• info@kybercena.cz

KYBER CENA ROKU 2024

Prezentovat úspěšné příklady – Oceňovat jednotlivce a organizace – Motivovat následovníky – Posilovat kybernetickou odolnost české společnosti – Šířit osvětu o důležitosti kybernetické bezpečnosti

2. ročník 2024

Na základě nominací, které odborná porota obdržela od široké veřejnosti, byli vybráni kandidáti v jednotlivých soutěžních kategoriích, kteří splnili všechna vyhlášená soutěžní kritéria. V květnu 2024 odborná porota hlasovala o jednotlivých kandidátech a na svém zasedání dne 31. května 2024 rozhodla o finalistech (níže označeni tučně) a vítězích v jednotlivých soutěžních kategoriích, kteří budou oznámeni na slavnostním vyhlášení druhé ročníku soutěže dne 3. října 2024.

KYBER TALENT ROKU

  • BULANT Daniel, Smíchovská střední průmyslová škola a gymnázium – finalista
    • Už jako student pečlivě připravuje materiály a následně vyučuje nižší ročníky. Ukazuje témata jako binary exploitation, ke kterým by se studenti v normálních hodinách nedostali. V roce 2021 jsem nastoupil na Smíchovskou Střední Průmyslovou Školu. Dvakrát se dostal do finále národní soutěže ČR v kybernetické bezpečnosti, přičemž v roce 2024 se stal absolutním vítězem. Začal jsem se také věnovat dlouhodobé soutěži Kyberchod a podílel jsem se na vývoji Cyber Escape Room.
  • JUNGMANNOVÁ Anna, Smíchovská střední průmyslová škola a gymnázium – finalista
    • studuje druhým ročníkem kybernetickou bezpečnost na SSPŠ. Je jí 16 let a ve svém mladém věku je již kandidátkou Team Europe (ENISA). Zúčastnila se bootcampů v Řecku a v Rakousku. Je také členkou českého Kybertýmu. Ve svém volném čase se věnuje dětem v oblasti kybernetické bezpečnosti a připravuje osvětové materiály.
  • SPIŠAK Michal, INFIS Plzeň – finalista
    • student čtvrtého ročníku střední školy. Studuje a zajímá se o informatiku, především o programování a kybernetickou bezpečnost. S kybernetickou bezpečností začal na konci prvního ročníku střední školy. Postupně začal o kyberbezpečnost získávat větší a větší zájem, přes tréninkový KyberChod se dostal až ke KyberSoutěži. V roce 2023 se na národním finále umístil na 10. místě mezi středoškoláky. V dalším ročníku KyberSoutěže se ve druhém kole umístil na druhém místě mezi středoškoláky a ve finále na druhém místě mezi středoškoláky a třetí celkově. V roce 2023 byl součástí národní reprezentace na ECSC 2023 v Hamaru, kde jsem primárně se věnoval webovým zranitelnostem. Kybernetické bezpečnosti se věnuje i volnočasově, a to převážně výzkumu a vývoji ochranných metod před útoky typu DDoS. Jeho cílem je vytvořit levnou a pokročilou ochranu před těmito útoky, které jsou stále na vzestupu.

KYBER UČITEL / UČITELKA ROKU

  • BULANT Daniel, Smíchovská střední průmyslová škola a gymnázium
    • Už jako student pečlivě připravuje materiály a následně vyučuje nižší ročníky. Ukazuje témata jako binary exploitation, ke kterým by se studenti v normálních hodinách nedostali. V roce 2021 jsem nastoupil na Smíchovskou Střední Průmyslovou Školu. Dvakrát se dostal do finále národní soutěže ČR v kybernetické bezpečnosti, přičemž v roce 2024 se stal absolutním vítězem. Začal jsem se také věnovat dlouhodobé soutěži Kyberchod a podílel jsem se na vývoji Cyber Escape Room.
  • ČERNOHORSKÝ Jan, Matematicko fyzikální fakulta UK, Gymnázium J.S. Machara Stará Boleslav – finalista
    • Angažuje se v pořádání vzdělávacích soutěží (Kybersoutěž, Korespondenční seminář z Programování MFF, MaSo – Matematická soutěž). Inovativním způsobem učí Informatiku na Gymnáziu Brandýs nad Labem, kde do výuky zahrnuje pokročilejší programování, základy kybernetické bezpečnosti a úvod do etického hackování, nejen díky tomu se studenti z tohoto gymnázia umisťují tradičně na nejlepších místech v různých kolech Kybersoutěže. Na Gymnáziu též spolu s ostatními absolventy spravuje místní servery a počítačovou síť, stará se též o její zabezpečení. V Kybertýmu často pořádá setkání a připravuje na ně odborně-vzdělávací program pro účastníky.
  • HODÁL Pavel, GUG.CZ – finalista
    • Učitel, který má rád technologie ve výuce. Jako ICT metodik k tomu vede i jiné školy napříč republikou. Organizuje živé streamy a konference pod značkou DigiDay a Bumeeting. Otázky bezpečnosti řeší dlouhodobě. Rád propojuje lidi a organizace, které se kyberprevencí zabývají. To není práce pro jednoho člověka a spolupráce je nutná. Ve volném čase objevuje skryté kouty Indie.
  • HULEJOVÁ Jaroslava, SŠTE Brno
    • V roce 1992 absolvovala Vysokou školu báňskou fakultu strojní. Dále je absolventkou pedagogické fakulty Ostravské univerzity a mezinárodního obchodního práva. Má dlouholetou praxi v korporátních a nadnárodních společnostech Český Telecom, a.s., RWE, a.s., GasNet, s.r.o. a Pražské plynárenské, a.s. Zabezpečovala komplexní IT školení aplikací pro účastníky na trhu s energiemi a připravovala odborné konference s legislativními a technickými změnami ve vazbě na informační systémy. Dále realizovala rozvojové projekty v oblastech IT, vývoje databázových systémů a nastavení komunikace mezi těmito systémy, a to jak v oblasti telekomunikací, tak i energetiky. Rovněž v oblasti telekomunikací i energetiky získala zkušenosti v řízení projektů společnosti SAP Česká republika. Od roku 2018 působí na pozici učitelky teoretických předmětů v oblasti ICT a webové aplikace a software. Na SŠTE Brno je akreditovanou a autorizovanou zástupkyní testovacího střediska ECDL/ICDL v pozici manažera i testera.
  • KUDRNA David, Kudrna Sobková – finalista
    • je popularizátor kybernetické bezpečnosti, lektor digitálních dovedností a Google certifikovaný trenérem pro oblast Internet Safety and Cyber Security. Je přesvědčen, že pro konkurenceschopnost, spokojenost a bezpečnost Česka je nezbytné špičkové vzdělávání v digitálních technologiích. Věří, že naše společnost bude prosperovat, pokud bude digitálně obratnější a odolnější.
  • SEDLÁČEK Jiří, Střední škola informatiky, poštovnictví a finančníctví Brno
    • vystudoval magisterský obor Informační bezpečnost na VUT Brno. Na SŠ IPF Čichnova je zaměstnán na částečný úvazek jako pedagog se specializací na výuku kybernetické bezpečnosti. V dalším zaměstnání zastává pozici Analytik v Security Operations Center. Je tedy v jedné osobě expertem, který své expertní znalosti z praxe přenáší i do aktuální výuky. Rovněž reprezentoval SŠ IPF Čichnova v zahraničí, např. obchodní mise českých firem do Vietnamu v roce 2023.
  • SOKOLÍKOVÁ Martina, Policie ČR – finalista
  • SÝKORA David, Smíchovská střední průmyslová škola a gymnázium – finalista
    • Učitel a spoluzakladatel oboru kybernetická bezpečnosti na SSPŠ. Spoluautor projektu HAXAGON. Jako nadšenec do kybernetické bezpečnosti se ve svém životě zaměřuji hlavně na předávání znalostí druhým. Dlouhodobě se se věnuji organizaci CTFek, kempů, workshopů a přednášek s touto tématikou. Při své práci jako freelance penetrační tester jsem získal dovednosti, které nyní s radostí sdílím se svými studenty na Smíchovské střední průmyslové škole a gymnáziu. Jsem také velmi rád, že jsem se mohl podílet na vytváření RVP pro obor kybernetická bezpečnost. Poslední roky své zkušenosti z oblasti školství a kybernetické bezpečnsti uplatňuji při spoluvytváření platformy HAXAGON, která usnadňuje výuku IT a KB na mnoha školách v ČR.
  • TIHLAŘÍK Jaroslav, Střední škola informatiky, poštovnictví a finančníctví Brno
    • Dlouhodobě se podílí přípravě nového středoškolského programu vzdělávání Kybernetická bezpečnost v rámci ČR. Dlouhodobě spolupracuje s odborníky z praxe a vstupy úspěšně přenáší na studenty v rámci školy.  Podporuje motivované a talentované žáky školy v jejich rozvoji v této oblasti. Je specialistou školy na výuku kybernetické bezpečnosti, v této oblasti se sám aktivně vzdělává, hledá nové trendy a jde s dobou. Dlouhodobě se podílí na pilotáži nového středoškolského programu vzdělávání Kybernetická bezpečnost v rámci ČR, intenzivně spolupracuje s odborníky z praxe v této oblasti a poznatky přenáší do praktické výuky ve škole, zejména formou tandemové výuky. Podílí se na tvorbě a inovaci scénářů pro podporu výuky v kybernetickém labu. Podporuje motivované a talentované žáky školy v jejich rozvoji v této oblasti.
  • VACEK Jan, Smíchovská střední průmyslová škola a gymnázium
    • Studoval na SSPŠ a ČVUT FIT, kde jsem v průběhu studií pořádal KB přednášky a workshopy. Při účasti v kybersoutěži se umístil na 3. místě. Nyní učí třetím rokem kybernetickou bezpečnost na SSPŠ. Zároveň je webmasterem, videoproducentem a podniká s elektronikou v závodním automobilovém průmyslu. Ve volném čase se rád věnuje zranitelnostem, které reportuje a snaží se tak inspirovat své studenty.
  • VYKOPAL Jan, Masarykova univerzita v Brně, KYPO
    • Učí kyberbezpečnost a zkoumá, jak ji učit lépe. Usiluje o praktické vzdělávání studentů i osvětu oboru. Využívá interaktivní výuková prostředí i metody, na jejichž tvorbě se podílí. Je také spoluzakladatelem Laboratoře kyberbezpečnosti Fakulty informatiky MU a udržuje odborné vazby s institucemi v Evropě, USA i v Asii.

KYBER PROJEKT ROKU

  • (Ne)Bezpečná síť, M. Sokolíková – finalista
    • Projekt vznikl v roce 2019, tedy v době, kdy jsem působila v civilním sektoru jako lektorka dalšího vzdělávání, kdy mým cílem bylo rozšířit povědomí o nástrahách na internetu mezi co nejvíce rodičů a následně mezi jejich děti. V přednáškách pro rodiče se zaměřuji zejména na rizikové jevy na internetu, kdy posluchače provádím tím, jak s dětmi o internetu mluvit, jak jim být oporou v prozkoumávání IT světa a jak třeba i správně vybrat rodičovskou aplikaci.  (Ne)Bezpečná síť je přednáška zaměřená na rizikové jevy na internetu, čekají nás pojmy jako je digitální stopa, kyberšikana, kybergrooming a sexting. Jednotlivá témata žákům/ studentům představím, poskytnu jim základní vhled do nástrah internetu a řeknu jim, na co si dávat při sdílení svých životů na sociálních sítích pozor.
  • ALEF SECURITY YOUTUBE kanál, ALEF NULA – finalista
    • „ALEF Security“ je YOUTUBE kanál poskytující osvětu v oblasti kybernetické bezpečnosti. Z původního partyzánského pilotního vysílání byl projekt cílen na získání min 1000 stálých odběratelů, což znamenalo zejména zajištění vyšší kvality produkce. Pro splnění cíle bylo potřeby zajistit lepší technické vybavení a absolvovat řadu vzdělávacích aktivit pro Stanislava Novotného z oblasti produkce a marketingu video content oblasti. Stanislav navíc nad to zúročil své zkušenosti a hlad po neustálém zlepšování výstupů svého projektu, začal např. využívat AI technologie pro účely produkce. Obsahem jsou pravidelná videa o nových aktualitách a rozhovory se zajímavými lidmi v oblasti kybernetické bezpečnosti. Cíl byl v rámci fiscal year naplněný. Projekt byl realizován výhradně na území ČR, náklady přesáhly 100 000 Kč, a všechny osoby podílející se na projektu jsou bezúhonné.
  • Co je to internet?, Malá technika z.ú. – finalista
    • Lekce Co je to internet? si klade za cíl seznámit děti s fungováním internetu hravou formou bez použití technologií, varuje také před nástrahami, které v online světě číhají. Projekt je určen předškolákům a žákům 1. a 2. třídy ZŠ,
    • ti se promění v data a cestují internetem do různých zařízení. V průběhu lekce se seznámí s různými praktickými způsoby využití internetu a přesvědčí se o jeho všudypřítomnosti. Zároveň však děti
    • samy přijdou na to, že na internetu mohou narazit i na nepříjemné věci a nepravdivé informace, proto se druhá polovina lekce věnuje neuváženému chování na internetu, kritickému myšlení a způsobům, jak čelit fake news.
  • HAXAGON, David Sýkora & Nathan Němec
    • Digitální platforma HAXAGON významně pomáhá odborným učitelům při výuce kybernetické bezpečnosti a IT na jejich školách. Vychází z 8leté praxe učitelů pilotovaného oboru Kybernetická bezpečnost, ale usnadňuje vzdělávání i v oboru Informační technologie. Systém je spustitelný v krátkém čase na jakékoliv škole bez potřeby nákladných investic do dalšího vybavení školy. Umožňuje výuku zcela v digitálním prostředí za pomocí standardních počítačů nebo notebooků. Díky tomu překonává limity v čase, prostoru, počtu žáků i technologiích. Je použitelný kdykoliv (třeba odpoledne nebo i o víkendu), odkudkoliv (např. z domova pro účely domácích úkolů nebo distanční výuky), pro jakýkoliv počet žáků (platforma je dimenzovaná na desetitisíce žáků v jednom okamžiku) a systémově pracuje stále s nejmodernějšími trendy v oblasti IT a KB, nehrozí ji tak zastarávání materiálu.
  • Konference ŽENY V KYBER, TheCyberValkyries, z.s.
    • Na konferenci vystoupilo 6 řečnic, profesionálek z oblasti kybernetické bezpečnosti, které přiblížily publiku své role, jemž se profesně věnují, tzn. co znamená na této pozici pracovat, co obnáší, a v neposlední řadě, jaká cesta je do oblasti kybernetické bezpečnosti zavedla a proč je práce baví. Cílem bylo ukázat divezitu pracovních pozic v kybernetické bezpečnosti, kde je spousta volných míst i pro ženy, odstranit bariéru předsudků nebo také že není nutné vystudovat IT či jiný technický obor. Konferenci navštívilo bezmála 100 účastníků, převážně studentek středních a vysokých škol z celé České republiky. Účastníci měli možnost navštívit přítomné firmy a instituce a zjistit více o nabízených pozicích nebo čemu se mají věnovat pro větší úspěch při pracovních pohovorech.

KYBER MANAŽER / MANAŽERKA ROKU

  • KOZÁK Radim, Velitelství kybernetických sil a informačních operací, Armáda České republiky – finalista
    • Velitel bezpečnostního dohledového centra (SOC) Ministerstva obrany. Svými zkušenostmi z oblasti kybernetické bezpečnosti přispívá k operacionalizaci kyberprostoru a rozvoji kybernetických schopností Armády České republiky. Aktivně se podílel na budování Velitelství kybernetických sil a informačních operací. Má zkušenosti z mezinárodních cvičení kybernetické obrany a zahraničních štábů NATO.
  • KÜHNEROVÁ Eliška, KPMG
    • Bývalá kapitánka národního kybertýmu (Czech Cyber Team), nyní působí jako Senior Consultant ve společnosti KPMG, kde se zaměřuje na kyberbezpečnostní projekty, IT Governance a Cybersecurity Compliance. Mimo to se specializuje na osvětu a vzdělávání v oblasti kybernetické bezpečnosti, zejména u dětí, a učí základy kyberbezpečnosti na základních školách.
  • MAGDOŇOVÁ Jana, Český rozhlas – finalista
    • Redaktorka domácího zpravodajství na ČRo Radiožurnál, která se dlouhodobě věnuje osvětě v oblasti kyberbezpečnosti. Pořad Antivirus o technologiích a bezpečnosti na internetu určený k osvětě široké veřejnosti. Jana se v něm zaměřuje na o aktuální kyberútoky a podvody na internetu a dává tipy, jak chránit sebe i své děti nebo rodiče. Pořad doplňují články na zpravodajském webu iRozhlas.cz.
  • MIKLAS David, Správa železnic státní organizace
    • působí na Správě železnic od roku 2021, kde pod jeho vedením byla vybudována organizační jednotka Správa železniční telematiky. Podařilo se mu zejména výrazně personálně posílit Úsek kybernetické bezpečnosti a rovněž celou organizační jednotku. Zasloužil se o vybudování jednoho z největších a technicky nejvyspělejších SOC ve státní správě. Aktuálně rovněž probíhá program Kybernetická bezpečnost Správy železnic s rozpočtem ve výši více než 600 000 Kč, jehož prostřednictvím dochází k zavádění a zlepšování úrovně bezpečnostních opatření, jako jsou např. nástroje typu Next Generation Firewall, Log Management a SIEM, XDR, IDM, PAM a další.
  • RIVOLA Pavel, CETIN a.s.
    • je ředitelem úseku Bezpečnosti a IMS (Chief Security Officer)  a je ve vedení společnosti CETIN, která je členem skupiny PPF. Je zodpovědný za oblast ochrany utajovaných informací, je taktéž držitelem osvědčení NBÚ na stupeň Tajné. Od roku 2020 je členem mezinárodní pracovní skupiny ředitelů Bezpečnosti v PPF Telco. V rámci svého působení ve společnosti provedl výraznou restrukturalizaci bezpečnosti a začal se budovat bezpečnostní kulturu v celé společnosti CETIN i mimo CETIN.  Podařilo se mu prosadit zásadní projekty s dopadem na reálnou bezpečnost společnosti.
  • SAMEK Petr, CNS a.s.
    • je jedním ze zakladatelů společnosti CNS a.s., která vznikla v roce 1999 jako nástupnická organizace CNS Mělník spol. s.r.o. (1993). Petr přispěl k rozvoji těchto společností díky unikátní kombinaci obchodních a technických dovedností. Vedle standardních IT služeb se Petr specializuje na oblast kybernetické bezpečnosti a šifrovaných přenosů dat již od roku 2001. O té doby realizoval řadu úspěšných softwarových projektů, jako je EuroDat (zabezpečení komunikace elektronického celního řízení), MediDat (bezpečná distribuce zdravotnických dat), LaboratorníVýsledky.cz (portál pro distribuci COVID-19 laboratorních výsledků jako reakci na globální pandemii) apod. Zároveň má za sebou řadu realizovaných IT auditů a auditů kybernetické bezpečnosti, nastavení ISMS a úspěšných implementací ISO 27001. V posledních letech se také věnuje osvětové činnosti v oblasti kybernetické bezpečnosti, a to primárně v oblasti zdravotnictví a státní správy.
  • SUCHÁ Iva, Kooperativa pojišťovna
    • pracuje ve společnosti Kooperativa pojišťovna v úseku Informačních technologií, a to konkrétně na pozici vedoucí Odboru Kanceláře IT. V rámci svého stávajícího působiště má na starosti koordinaci IT auditů a oblast IT rizik a regulace, spolu s tím se stará o řízení IT outsourcingových vztahů a IT dodávek dceřiným společnostem, spolu se svými kolegy budují oblast řízení IT aktiv, a to i v rámci mezinárodní spolupráce napříč skupinou. Před nástupem do Kooperativy zastávala manažerskou pozici v poradenské společnosti KPMG, kde její primární agendou byly IT audity a IT poradenství s důrazem na informační a kybernetickou bezpečnost a také forenzní technologie. Věnuje se osvětě v oblasti kybernetické bezpečnosti, snaží se bořit stereotypy v podporovat dívky v jejich cestě technickými obory.
  • ŠUMAN Robert, ESET Software spol. s r.o.
  • ZEDNÍČEK Michal, ALEF NULA
    • věnuje se kybernetické bezpečnosti cca od roku 2014. V ALEFu vybudoval nove odděleni věnující se problematice KB, stal u zrodu většiny důležitých KB projektu u rady organizaci. Je členem řady pracovních skupin, aktivním lektorem a mentorem v oblasti KB.
  • ŽÁČKOVÁ Vladimíra, ESET Software spol. s r.o. – finalista
    • je specialistkou kybernetické bezpečnosti. Pracovala jako IT auditorka a konzultantka, později se začala zaměřovat na informační a kybernetickou bezpečnost, zejména v oblastech governance, interní komunikace a školení zaměstnanců. Nyní se věnuje popularizaci kyberbezpečnosti pro širokou veřejnost a ve firemním prostředí, a to především prostřednictvím článků, videí a přednášek. Je autorkou podcastu TruePositive, který se zaměřuje na kybernetické útoky a IT bezpečnost ve firmách. V letošním roce získal podcast jedno z ocenění v soutěži EP Live 2024 – Firemní podcast roku. V rámci iniciativy Safer Kids Online školila děti a studenty a byla u zrodu dvou úspěšných projektů věnovaných bezpečnosti dětí a teenagerů v online prostoru: „To nevymažeš“ a „Povídejme si“. Věnuje se také mentoringu v rámci platformy Women4Cyber.

KYBER ORGANIZACE ROKU

  • CNS a.s.
    • S více než 30 lety zkušeností na evropském a americkém trhu je společnost CNS, a. s., spolehlivým partnerem v oblasti IT služeb a kybernetické bezpečnosti. Specializuje se na outsourcing IT, kybernetickou bezpečnost, implementaci ISMS a ISO norem a vývoj software na zakázku. Více než 20 let také působí na poli šifrování a zabezpečení datových přenosů, a to včetně R&D projektů s předními českými univerzitami. Zaměřuje se především na odvětví zdravotnictví, pro které poskytuje řešení pro zabezpečení citlivých dat pacientů a IT infrastruktury. Působí také ve státní správě, logistice a výrobě. Specializuje se na ISMS, ISO 27001, šifrování a přenosy dat nebo audit kybernetické bezpečnosti.
  • Corpus Solutions a.s. – finalista
    • Společnost Corpus Solution se věnuje bezpečnosti ICT a datové inteligenci, Problematice KB se věnuje od roku 2015. Ma vlastni CSIRT. Motto: „TECHNOLOGIE JSOU ZÁKLADEM, ALE KYBERNETICKÁ BEZPEČNOST JE PŘEDEVŠÍM O LIDECH.“ Společnost poskytuje služby spojené s bezpečným vývojem a provozem aplikací. Společnost podporuje talenty v oblasti kybernetické bezpečnosti – jsme generálním partnerem soutěže „Kybersoutěž“ a to pravidelně od jejího vzniku a následně poskytujeme mladým talentům v oblasti kybernetické bezpečnosti další návazné rozvojové aktivity (stáže, workshopy, studentské programy).
  • ESET Software spol. s.r.o. – finalista
    • již od roku 1987 vyvíjí bezpečnostní software pro domácí i firemní uživatele. Drží rekordní počet ocenění a díky jejím technologiím může více než miliarda uživatelů bezpečně objevovat možnosti internetu. Široké portfolio produktů ESET pokrývá všechny populární platformy, včetně mobilních, a poskytuje neustálou proaktivní ochranu při minimálních systémových nárocích. ESET dlouhodobě investuje do vývoje. Jen v České republice nalezneme tři vývojová centra, a to v Praze, Jablonci nad Nisou a Brně. Společnost ESET má lokální zastoupení v Praze, celosvětovou centrálu v Bratislavě a disponuje rozsáhlou sítí partnerů ve více než 200 zemích světa. Významně se podílí také na osvětě uživatelů, například prostřednictvím webů Dvojklik.cz, digitalsecurityguide.cz nebo iniciativy Safer Kids Online.
  • GreyCortex s.r.o. – finalista
    • je jedním z hlavních poskytovatelů bezpečnostního řešení NDR (Network Detection and Response) pro IT i OT (průmyslové) sítě. Zajišťuje jejich bezpečnost a spolehlivost pomocí řešení Mendel, které poskytuje dokonalou viditelnost do sítě. Díky strojovému učení a pokročilé analýze dat upozorní na anomálie v síti a odhalí jakékoliv hrozby v jejich rané fázi. Mendel chrání před kybernetickou kriminalitou veřejnou správu, nemocnice, banky i další instituce a soukromé společnosti.
  • Smíchovská střední průmyslová škola a gymnázium – finalista
    • Výuka v oboru vzdělávání Kybernetická bezpečnost v pilotním projektu MŠMT začala na Smíchovské SPŠ a gymnáziu před sedmi roky. O její schválení se postaral ředitel školy Radko Sáblík, kterému pomáhal absolvent školy pan Filip Řežábek a dva studenti, pánové David Sýkora a Nathan Němec. V době pandemie Covid-19, kdy neměli jejich studenti přístup do školy, urychleně vytvořili systém HAXAGON, sloužící ke spouštění různých scénářů přes cloud, který ve školním roce 2023/2024 využívá cca dalších 20 středních škol.
    • Na Smíchovské SPŠ a gymnáziu nikdy kybernetickou bezpečnost neučil nikdo jiný, než páni absolventi Sýkora a Němec, a poté i jejich vlastní absolventi. Přesto, anebo spíše právě proto, dosahují jejich studenti vynikajících výsledků v mnoha různých soutěžích, je o ně velký zájem ze stran různých firem a institucí. Výuka kybernetické bezpečnosti na Smíchovské SPŠ a gymnáziu, založená na vrstevnickém učení, na budování tvůrčí a samoučící se komunity, na propojování formálního, neformálního, a hlavně informálního vzdělávání, je příkladem dobré praxe i pro jiné vzdělávací instituce.
  • Střední průmyslová škola a Střední odborná škola Dvůr Králové nad Labem – finalista
    • škola, která vznikla v roce 2007 sloučením 3 subjektů, nyní vyučuje obory: Informační technologie, Aplikovaná chemie, Kosmetické služby, Kadeřník, Masér, Bezpečnostně právní činnost a Cestovní ruch.  Škola disponuje dnes 11 budovami, a z toho jsou některé více než 130 let staré. Škola zaměstnává více než 110 zaměstnanců, realizuje celou řadu edukačních projektů směrem k dalšímu vzdělávání pedagogů a žáků středních a základních škol. Našim cílem je, aby se žáci, zaměstnanci i partneři školy cítili ve škole příjemně a bezpečně. V posledních letech prostory školy prošly rozsáhlou rekonstrukcí, všechny odborné učebny inovací.  Klademe důraz na individualitu žáka, snažíme se rozvíjet talenty. Máme vizi budovat školu, která motivuje žáky k celoživotnímu vzdělávání, odpovědnosti, rozhodování i základním etickým hodnotám, s cílem vyššího uplatnění žáků na trhu práce. Škola se snaží hledat stále nové cesty i nové aktivizační metody výuky, aby naše výuka byla ještě kvalitnější.